Organizators Participation News Jury Contacts
english version đóńńęŕ˙ âĺđńč˙

LAUREATES of Golden Bee 7,
Moscow International Biennial of Graphic Design
Moscow, September, 1–8, 2006

GRAN-PRIX

Lenz Anette, Perrotiet Vincent, France Theatre posters

GOLDEN BEE AWARDS
Category «Posters»

Belousov Eric, Russia
When We Decided that Money is Important?

Gurovich Igor, Russia
New Music

Katoh Toshiyuki, Japan
Hair Salon

Kekishev Marko, Estonia
Kriminaalne Elevant

Le Quernec Alain, France
Anthon Beeke

Linia Grafic group, Russia
XX Chernobyl (poster action)

Logvin Andrey, Russia
Taste of Life

Nagai Kazumasa, Japan
Life-2005 (series)

Naumova Anna, Russia
Martynov’s Festival

Otto-Wegrzyn Bogna, Poland
Matko Polko

Piippo Kari, Finland
Istanbul as Felt by Kari Piippo

Toporowska Marta, Poland
Yole jak w Madryele

Troxler Niklaus, Switzerland
Marty Ehrlich Quartet

Qing Zhao, China
Typography (series)

Woodtli Martin, Switzerland
Video-Ex

Zebrowski Leszek, Poland
Zebrowski, One Man Exhibition

Zask Catherine, France
La Passion de Becket


GOLDEN BEE AWARDS
Category «Books»

Boom Irma, Netherlands
Farbe

Han Jiaying, China
Company Ablum

He Jianping, Germany
All Men are Brothers

Foreman Nat, “Phaidon”, Great Britain
Phaidon Design Classics

Katsui Matsui, Japan
Visionary Zone

Korneyev Eugeny, Russia
Encyclopedia of the Future

Sagmeister Stefan, USA
Hugo Boss Prize

Stern Adi, Dagon Gadi, Israel
Ohad Narin Batshava Dance

Yakovlev Viktor, Russia
Moscow Literary Guide


GOLDEN BEE AWARDS
Category «Calligraphy»

Gulitov Yuri, Russia, Shipilin Igor, Ukraine
Labels for Dry Wine “Esse”

Ezer Oded, Israel
Biotypography (series)

Sagmeister Stefan, USA
Copy (series)


SPECIAL AWARDS

Rodchenko Award

Vladimir Chaika, Russia
Shigeo Fukuda, Japan
Innokentyi Keleinikov, Russia
Eugeny Korneev, Russia
Sergei Serov, Russia

Academy of Graphic Design Diploma

Natalia Tamruchi, Russia

U.N. Council for Public Awards Honourable Diplomas

Michael Anikst, Great Britain
Petr Bankov, Russia
Shigeo Fukuda, Japan
Uwe Loesch, Germany
David Tartakover, Israel
Rene Wanner, Switzerland

Russian Academy of Fine Arts Diplomas

Eugeny Korneev, Russia
Boris Trofimov, Russia

Moscow International Book Exhibition-Fair Diplomas

Yuri Surkov, Russia
Anatoly Gusev, Russia

Moscow State Print University Diplomas

Eric Belousov, Russia
Yuri Gulitov, Russia

Diplomas of social movement "Museum of design"

Afsarpour Ali, Iran
Irina Zatulovskaya, Russia
Creative workshop by Boris Trofimov of High Academical School of Graphic Design, Russia